« Takaisin tapahtumalistaukseen
Kangasalan Mieslaulajat 80-vuotisjuhlakonsertti
Kangasalan Mieslaulajat 80-vuotisjuhlakonsertti
Pöytä on katettu, tottakai perinteisellä, mutta myös uudemmalla kuoromusiikilla. Kuoroamme on sinnikkäästi johtanut jo lähes 13 vuotta dir. mus. Jussi Tamminen. Juhlaamme mukaan olemme saaneet nyt jo kansainvälistäkin mainetta keränneen basso Matti Turusen sekä maamme eturivin pianisteihin kuuluvan Maila Böhmin.
Jussi Tamminen
Jussi Tamminen toimii tällä hetkellä osa-aikaisena kanttorina, johtaa kolmea mieskuoroa ja esiintyy pianistina. Aikaisempina vuosina hän on johtanut myös useita muita mies-, nais- ja sekakuoroja. Ennen nykyistä kanttorin työtään Oriveden seurakunnassa Tamminen toimi Kangasalan seurakunnan kesäkanttorina vuosina 2014-2023. Luottamustehtävistä mainittakoon Suomen Mieskuoroliiton taiteellinen johtajuus v. 1999-2002. Kangasalan Mieslaulajia Tamminen on johtanut syksystä 2012 alkaen. Juhlakonsertissa kuullaan useita hänen sävellyksiään ja sovituksiaan. Tasavallan presidentti myönsi huhtikuussa 2024 Jussi Tammiselle director musices -arvonimen.
Matti Turunen
Bassolaulaja Matti Turunen kuuluu Suomen kansallisoopperan ja -baletin oopperalaulajiin. Matti valmistui Taideyliopiston Sibelius-Akatemiasta kirkkomusiikin osastolta musiikin maisteriksi 2014. Hän suoritti laulun A-tutkinnon Jaakko Ryhäsen johdolla ja opettajan pedagogiset opinnot.
Matti Turusen oopperarooleja ovat olleet mm. Rocco, Fiesco, Fasolt, Hunding, Fafner, Colline, Timur, Daland, Sarastro, Il Commendatore, ja Maitomies Tevje. Hän on konsertoinut useiden suomalaisten orkestereiden solistina mm. Bachin Johannes-passion ja kantaattien, W.A. Mozartin, M. Haydnin, Dvorakin, Faurén ja Verdin Requiemien ja Beethovenin IX-sinfonian bassosolistina.
Maila Böhm
Maila Böhm on valmistunut pianonsoitonopettajaksi Sibelius-Akatemiasta. Rauman ja Enköpingin musiikkiopistojen opettajan työn jälkeen hän siirtyi Tampereen musiikkiakatemian säestäjän virkaan. Monipuolisena muusikkona Böhm toimi työnsä ohessa aktiivisena kamarimuusikkona, lied-pianistina sekä teatteri- ja viihdemusiikin parissa. Nyt eläkkeellä musisointi jatkuu freelancer-pohjalta.
Esityksen kesto on n. 2 tuntia, sisältäen väliajan.
Tuotanto: Kangasalan Mieslaulajat
Liput ja ryhmäliput
Liput Kangasala-talolta ja Lippu.fi
Peruslippu 25 €
Lippu.fi lisää tilausmaksut (alk. 1,50 € / tilaus + 0,65 % tilauksesta www.lippu.fi)
Ryhmäliput vähintään 10 hengelle Kangasala-talon myyntipalvelusta p. 0400 304 530, myyntipalvelu@kangasala-talo.fi
Lisäpalvelut
Naulakkopalvelumaksu 2,50 €
Ravintolan palvelut
Tule virittäytymään illan tunnelmaan jo ennakkoon! Ravintolapalvelut avautuvat tuntia ennen konserttia.
Tutustu Kulttuuriravintola Jalmarin palveluihin ›
Kimmo Pyykkö -taidemuseo
Kangasala-talossa sijaitseva taidemuseo on avoinna konsertin alkuun saakka.
Saapuminen
Kangasala-talo sijaitsee hyvien kulkuyhteyksien varrella ja meille saavut helposti myös bussilla, pyörällä tai kävellen! Lue lisää saapumisesta ja pysäköinnistä täältä ›